پنج شنبه , ۳۰ فروردین ۱۳۹۷
خانه / اخبار / اثر نوسان قیمت دلار بر بازار مسکن

اثر نوسان قیمت دلار بر بازار مسکن

تاثیر قیمت دلار بر بازار مسکن و نوسانات آن به چه صورت خواهد بود؟

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: پیش بینی این است که بازار ارز به ثبات برسد و تاثیر نامطلوبی بر رونق مسکن نگذارد.

حامد مظاهریان اظهار کرد: در آذرماه شاخصه های مهم بازار مسکن همچون تعداد مبایعه نامه ها، مبلغ قراردادها، قیمت واحد مسکونی و همچنین تعداد پروانه های ساختمانی افزایش قابل توجهی را نشان می داد. تفسیر می شد که شاید این موضوع در آذرماه اتفاقی بوده و منتظر بودیم ببینیم آیا در دی ماه ادامه می یابد یا خیر. آمار دی ماه خوشبختانه نشان داد روند شتابانی که در آذرماه شروع شده در دی نیز ادامه یافت. یعنی در هر چهار شاخص نسبت به ۱۰ ماهه مشابه سال قبل افزایش یافت. بنابراین می توان گفت بازار مسکن به طور کامل وارد رونق شده است.

تاثیر قیمت دلار بر بازار مسکن

وی افزود: چیزی که نگران کننده است بحث تلاطم در بازار ارز است که اگر نتواند در مدت کوتاهی به ثبات برسد حتما بر روی همه بازارهای موازی تاثیر نامطلوب خود را خواهد گذاشت. ولی اگر تثبیت شود می توان امیدوار بود که رونق مسکن ادامه یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: دولت طی چهار سال گذشته صبوری داشت و شوک هیجانی به بازار ایجاد نکرد که این موضوع در دو ماه آذر و دی خود را نشان داده و حالا فقط منتظر اثرات بازار ارز هستیم.

مظاهریان تصریح کرد: روند کلی بازار مسکن، قیمت را تعیین می کند. در این شرایط هرکسی می تواند هر قیمتی بگذارد ولی بازار نشان داده کسی که قیمت پیشنهادی را بالاتر از میانگین قرار می دهد نمی تواند واحد خود را بفروشد. افزایش قیمت ۱۰ ماهه شهر تهران ۸ درصد است که نشان می دهد هنوز در حال نزدیک شدن به قیمت تورم هستیم. بنابراین شو و جنجالی که ممکن است بعضی بخواهند از آن سود ببرند اتفاق نمی افتد چون به اندازه کافی موجودی مسکن داریم.

پیش بینی بازار مسکن در آینده

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی درباره پیش بینی از آینده بازار مسکن گفت: اگر در بازار ارز تلاطم داشته باشیم شاید با خروج سرمایه ها از بانکها منجر شود و ممکن است قیمتهای کاذب در هر بازار خود را نشان دهد. البته فکر می کنیم ارز به زودی به ثبات می رسد.

وی در پاسخ به این سوال که چه دهک هایی در بازار مسکن حضور دارند گفت: گروه کم درآمد در بازار ایران بیشتر اجاره نشینی است. قیمت مبایعه نامه های شهر تهران نشان می دهد که طبقات میانی که دارای توان هستند در بازار مسکن حضور دارند. (ایسنا)

رکود بازار مسکن

 

( شهرداری ۳۳ – اخبار صنعت ساختمان )

دفتر ماده 33 خدمات شهرداری شیراز
کانال تلگرام شهرداری 33
صفحه اینستاگرام شهرداری 33
آدرس دفتر: ابتدای بلوار قدوسی شرقی از سمت زرهی، روبروی درب تیپ 37 زرهی، جنب آموزشگاه کنکور برترآدرس دفاتر ماده 33 شیراز

موارد جالب

محاسبه عوارض شهرداری شیراز

دانلود مجموعه مصوبات محاسبه عوارض شهرداری شیراز (ویرایش اسفند ۹۶)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *