سه شنبه , ۱ خرداد ۱۳۹۷
خانه / اخبار / ضربه آپارتمان های نوساز به معاملات مسکن

ضربه آپارتمان های نوساز به معاملات مسکن

گزارشات میدانی از مشاوران املاک نشان می‌دهد افت معاملات مسکن به میزان ۱۰ درصد در بهمن ماه تحت تاثیر جهش یکباره قیمتهای پیشنهادی از سوی برخی فروشندگان واحدهای نوساز نسبت به ماه مشابه سال قبل همراه شده است.

بازار مسکن که شرایط پیش رونق خود را از ابتدای مهرماه امسال آغاز کرده به نظر می‌رسد در بهمن ماه با افت نقطه به نقطه معاملات مواجه شده است.

۱۰ درصد افت معاملات مسکن در بهمن ماه

بررسی‌های میدانی از سطح شهر تهران حاکی از آن است که بالا بردن قیمت‌های پیشنهادی از سوی برخی فروشندگان واحدهای نوساز تاثیر نامطلوبی بر روند معاملات داشته و قراردادها با کاهش حدود ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه شده است.

مشاوران املاک می‌گویند که شب عید سال گذشته بازار رونق بهتری داشت اما امسال با وجود آنکه در ماه های قبل شاهد افزایش قرادادهای خرید و فروش بودیم، در بهمن ماه شاهد افت معاملات مسکن بوده ایم. برآوردها از علت سکته بازار مسکن به عواملی همچون هجوم سرمایه ها به سمت بازار ارز و تعلل خریداران ناشی از قیمتهای پیشنهادی دارد.

میزان افزایش قیمت آپارتمان نوساز در تهران

در شرایطی که هنوز بازار مسکن به طور کامل از رکود خارج نشده، گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد در مناطق ۵، ۲، ۴ و ۸ که معاملات بیشتری نسبت به سایر نقاط انجام می‌شود فروشندگان واحدهای نوساز قیمتهای پیشنهادی را بعضا تا ۵۰ درصد افزایش داده اند و با این تصور که خریداران به هر قیمتی مجبور به خرید هستند قصد دارند به زعم خود از آب گل آلود ماهی بگیرند. استدلال آنها نیز این است که طی پنج سال گذشته که بسیاری از واحدهای نوساز خالی مانده‌اند ما با افت سرمایه مواجه شده ایم.

به گفته ی عمده کارشناسان، بازار مسکن ظرفیت جهش قیمت را ندارد و اگر این اتفاق رخ دهد که احتمال آن با توجه به رشد یکباره قیمت دلار بعید نیست، مجددا وارد رکود خواهد شد.

متوسط قیمت مسکن در تهران

میانگین قیمت مسکن شهر تهران در ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۶ متری ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان و در دی ماه ۵ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان بود که افزایش ۸.۹ درصدی نسبت به ۱۰ ماهه قبل از آن و رشد ۱۶.۷ درصدی نقطه به نقطه را در دی ماه نشان داد. یعنی قیمت مسکن در هر دو شاخص به ترتیب ۰.۷ و ۸.۲ درصد بالاتر از نرخ تورم قرار گرفت که در نگاه اول، سیگنال مناسبی برای سرمایه گذاران است اما به نظر می رسد هرچه از میانگین نرخ تورم فاصله بگیرد، بیشتر با خطر رکود مواجه می شود؛ چرا که از یک طرف هنوز عرضه متناسب با تقاضای واقعی تامین نشده و از سوی دیگر قیمت مسکن در اکثر از مناطق، بافتها و دهکها با توان متقاضیان فاصله دارد. بخصوص اینکه از نیمه دوم بعضی فروشندگان واحدهای نوساز، قیمتهای پیشنهادی را بعضا تا ۵۰ درصد بالا بردند.

گرچه آن چیزی که منجر به قرارداد شد بیش از میانگین ۱۵ درصد افزایش نبود. اما به طور مثال در منطقه ۵ شاهد افزایش ۲۷ درصدی قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل بودیم. (ایسنا)

افزایش قیمت مسکن

( سایت شهرداری ۳۳ – اخبار صنعت ساختمان )

دفتر ماده 33 خدمات شهرداری شیراز
کانال تلگرام دفاتر ماده 33
صفحه اینستاگرام دفاتر ماده 33
آدرس دفتر: بلوار قدوسی شرقی، حدفاصل بلوار زرهی و کوچه 1 قدوسی، جنب آموزشگاه کنکور برترآدرس دفاتر پیشخوان شهرداری

موارد جالب

برج سازی روی گسل تهران

ساختمان سازی بایستی به مهندسین واجد صلاحیت سپرده شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *