یکشنبه , ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
خانه / اخبار / سرمایه‌گذاری تنها راه برون‌رفت شهرداری از شرایط فعلی اقتصادی است

سرمایه‌گذاری تنها راه برون‌رفت شهرداری از شرایط فعلی اقتصادی است

شهردار شیراز اعلام کرد کاهش ارزش افزوده مسکن طی سال های اخیر، کاهش سرمایه گذاری در این بخش را به دنبال داشته است.

میزان کاهش صدور پروانه ساختمانی در سال های اخیر

مهندس اسکندرپور، امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در فارس گفت: در سال ۹۵ به نسبت سال ۹۴ بیش از ۵۰ درصد و در سال ۹۶ به نسبت سال ۹۵ نیز حدود ۵۰ درصد شاهد کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی و عوارض ساخت و ساز بوده ایم؛ این بدان معناست که امسال در مقایسه با سال ۹۴ حجم پروانه‌های ساختمانی صادره به یک چهارم تا ۳۰ درصد، رسیده است.

وی افزود: شرایط متزلزل اقتصادی امروز و رکود بخش مسکن، میزان صدور پروانه های ساختمانی را کاهش داده و این رکود ساخت و ساز، کاهش میل به سرمایه‌گذاری را به‌دنبال داشته است. حال آنکه سرمایه‌گذاری مهم ترین راه برون‌رفت شهرداری های از شرایط سخت فعلی محسوب می‌شود.

شهردار شیراز با بیان این مطلب که هر سال شاهد کاهش وسعت باغ های قصردشت شیراز هستیم اظهار داشت: امروز باغ های شیراز از سه هزار هکتار به یک هزار هکتار رسیده، به این دلیل که بخشی از درآمد شهرداری از محل تغییر کاربری باغات تأمین می شود.

مهندس اسکندرپور گفت: اگر در تهران، فروش تراکم مهم ترین منبع درآمد شهرداری بوده، در شیراز تغییر کاربری و ضابطه‌فروشی محل اصلی کسب درآمد شهرداری است. اگرچه در دوره جدید خدمت رسانی شهرداری، تلاش داریم حتی‌الامکان به سمت تغییر کاربری حرکت نکنیم. اما عده‌ای به نام سرمایه گذار به دلیل کم بودن قیمت زمین باغ ها نسبت به زمین های آزاد در شیراز ، برای ساخت و ساز و سرمایه‌گذاری تمایل به خرید زمین باغات دارند و سپس برای تغییر کاربری زمین به شهرداری فشار می‌آورند.

نتیجه کاهش ارزش افزوده مسکن

وی افزود: کاهش ارزش افزوده بخش مسکن طی سال های اخیر، کاهش سرمایه گذاری در این بخش را به دنبال داشته است.

 شهردار شیراز همچنین از محله‌های آسیب‌پذیر در جنوب و شرق شیراز به‌عنوان یکی دیگر از معضلات این کلانشهر یاد و اضافه کرد: شهرداری و شورای شهر خود را متولی شهر می‌دانند و نمی‌توانند نسبت به پدیده‌ها و آسیب‌های اجتماعی در این شهر بی‌تفاوت باشند.

اسکندرپور افزود: تاکنون شهرداری ها را تنها نهادهای خدماتی می دانستند حال آنکه شهرداری باید به عنوان یک دستگاه خدماتی و اجتماعی شناخته شود. از این رو در بودجه‌ آینده رویکرد اجتماعی بودن شهرداری را مد نظر قرار می دهیم تا بتوانیم با توجه به نیازهای شهر، بودجه بیشتری به حوزه فرهنگی و اجتماعی شهر اختصاص دهیم. (پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز)

اسکندرپور شهردار

( شهرداری ۳۳ – اخبار شهرداری شیراز )

دفتر ماده 33 خدمات شهرداری شیراز
کانال تلگرام شهرداری 33
صفحه اینستاگرام شهرداری 33
آدرس دفتر: ابتدای بلوار قدوسی شرقی از سمت زرهی، روبروی درب تیپ 37 زرهی، جنب آموزشگاه کنکور برترآدرس دفاتر ماده 33 شیراز

موارد جالب

معاونت فنی شهرداری شیراز

کانال تلگرام شهرداری شیراز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *